دربارهٔ ما

مبحث بازتوانی كودكان معلول(اعم از جسمی و ذهنی) مطلبی نسبتا مهجور در جامعه ما و حتی محافل پزشكی است . اقدامات درمانی رایج در جامعه كه توسط اطبا تجویز می گردد عمدتا شامل درمانهای دارویی یا اقدامات جراحی است كه هركدام به فراخور خود جایگاهی دارند . به عنوان مثال درمان و كنترل تشنج یا معلولیت های حركتی نیازمند تركیبی از درمانهای مدیكال ( دارو) و جراحی های ترمیمی و بازتوانی است .

آنچه دراین میان مغفول واقع می شود ، امر مهم بازتوانی است كه بدون تردید مهمتر از دو بخش فوق می باشد .

عموم صاحبنظران اینگونه می پندارند که به این کودکان کمک چندانی نمی توان کرد و سرنوشت آنان قابل تغییر نیست . كه این تصوری كاملا اشتباه و دور از واقعیت است . در حال حاضر بیماریهایی نظیر ام اس و سرطانها به شدت مورد توجه و حمایت هستند، حال آنكه كودكان معلول دراغلب موارد به دلیل تصور ناصحیح بنیادهای خیریه و متولیان امر فراموش شده اند . این عزیزان و خانواده های محترمشان كه تحت آزمون الهی سختی قرار گرفته اند ، به مراتب بیش از وضعیت فعلی نیازمند كمك جامعه ، پزشکان و مجامع توانبخشی هستند .

آمارموجود نشان از تعداد بالای کودکان معلول که ۴۰ درصد آنان از معلولیت جسمی حرگتی رنج می برند دلالت دارد . با توجه به شرایط خاصی که این دسته از کودکان از نظر جسمی حرکتی و ذهنی دارند بار روانی و مالی فراوانی در درجه اول بر دوش خانواده و سپس جامعه می گذارد .

هزینه های گزاف درمان ، ناتوانایی در پرداخت هزینه ها ، عدم پوشش بیمه ای خدمات توانبخشی ، کمبود مراکز تخصصی و ... مشکلات عدیده ای هستنند که خانواده با آن گریبانند . عدم توجه به نیازهای این کودکان و خانواده هایشان معضلات جبران ناپذیری از قبیل بیماریهای مضاعف جسمی ، روحی روانی و طلاق بهمراه خواهد داشت که سرایت آن به جامعه ، سلامت روحی و روانی جامعه را به خطر انداخته و تبعات جبران ناپذیری بهمراه دارد که این امر زیبنده جامعه ایرانی ، اسلامی نمی باشد .

موسسه میراث ماندگار غدیر با هدف حمایت از کودکان دارای معلولیت در حوزه سلامت به همت تعدادی از خانواده های این کودکان در سال ۱۳۹۳ با شماره ۳۴۷۰۳ با مجوز از سازمان بهزیستی تأسیس شده است .

اهداف

 1. ارائه خدمات توانبخشی ، پزشکی ، آموزشی و حمایتی به کودکان و نوجوانان دارای معلولیت جسمی حرکتی .
 2. احداث مرکز جامع تخصصی خدمات توانبخشی ، پزشکی ویژه کودکان دارای معلولیت ( جسمی حرکتی ) ارائه خدمات ( کاردرمانی ، گفتاردرمانی ، بازی درمانی ، فیزیوتراپی ، هیدروتراپی ، بینایی سنجی ، شنوایی شناسی ، ارتوپدی فنی ، مشاوره و مددکاری )
 3. اعطای کارت درمانی به افراد تحت پوشش جهت بهره گیری بهترو مطلوب ترازخدمات توانبخشی .
 4. تهیه و ارائه تجهیزات کمک توانبخشی ( ویلچر، عصا ، کفش و ... ) .
 5. عقد قرارداد با بیمارستان ها و مراکزدرمانی .
 6. اجرای طرح های توانمند سازی معلولین .
 7. احداث مجتمع اختصاصی رفاهی ، تفریحی ، اقامتی .
 8. افزایش امید به زندگی .
 9. اجرای طرح های مناسب سازی اعم از منزل ، محیط و خودرو .
 10. راه اندازی مراکز نگهداری کودکان کم توان جسمی حرکتی ( روزانه ) .
 11. ارائه خدمات مددکاری به افراد کم توان ( کودکان و نوجوانان ) .
 12. برگزاری کلاسهای و کارگاههای آموزشی و مهارت افزایی جهت ارتقاء سلامت اجتماعی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی .
 13. برگزاری همایش ها ، سمینارهای علمی تخصصی انتشار مجله و تهیه مستند های آموزشی .

موسسه سازمانی غیردولتی ، غیرسیاسی ، غیر انتفاعی ، مردم نهاد بوده و هیچ گونه فعالیت حزبی و سیاسی ندارد .

چشم انداز موسسه :

 منشور موسسه :

براساس منشور و عهد و پیمانی که بسته ایم ، موسسه میراث ماندگار غدیر متعلق به امام امیر المومنین (علیه السلام) می باشد . براین اصل خود را متعهد و ملزم می دانیم که از دستورات و فرمایشات آن امام همام در خدمت به این بیماران دردمند و رنج کشیده پیروی نمائیم و به این خدمت افتخار نموده و صادقانه و خاضعانه آن را پیشکش ساحت مقدس آن حضرت می نمائیم . امیدواریم که مورد قبول قرار گیرد .